Dobrou chuť?

"Očko" si u Italů uděláte, pokud je na oběd (či večeři) vezmete do restaurace, kde dělají opravdu italskou kávu. Ochutnávka typicky českého jídla potěší, ovšem Italové jsou většinou zvyklí na lehčí jídla. Takže je lepší, pokud mají možnost si případně objednat jenom například přírodní biftek (jen se šťávou z masa, bez omáčky). Pokud je před vámi další jednání, svíčkovou se šesti jim raději neobjednávejte, mohli by po ní usnout. Také jsou Italové zvyklí mít k obědu i salát. Asi je trochu překvapí naše zeleninová příloha na talíři, možná ji i snědí. Nejspíš si ale řeknou o další salát – v tom případě poproste číšníka, aby vám přinesl neochucený zeleninový salát, tedy bez jakékoliv zálivky, a k němu olivový olej a ocet. Italové jsou zvyklí ochutit si salát sami, někdo ho neochucuje vůbec. Zatím jsem nepoznala žádného Itala, kterému by chutnala nasládlá česká zálivka na salátu.

Italové vás na oběd většinou vezmou a rádi se pochlubí nějakou místní specialitou. Nečekejte ovšem knedlíky a smetanové omáčky. Pokud chcete něco “zeleného”, nezapomeňte si salát objednat zvlášť. Váš italský partner bude moc rád, pokud výběr necháte na něm, pokud však něco nejíte, upozorněte ho na to předem. Nedivte se, pokud vám vedle klasického jídelního lístku nabídne číšník i další jídla. Bývají to místní speciality, v mořských oblastech pak čerstvě ulovené ryby.

Vím, že je spousta Čechů zvyklá si dát po obědě capuccino. Osobně ho nedoporučuji, italové po jídle pijí klasické espresso a na capuccino po obědě se dívají...dosti divně. Asi tak, jako na bílé ponožky v sandálech...

Samozřejmě je zvykem, že vše hradí hostující firma, nikdy ne host. Nebojte, při příští schůzce vám to Italové rádi oplatí.

   

  Italy icon  česky  Slovakia icon    Ambasciata d'Italia