Ne tak úplně. Většina bytů nemá zádveří či vstupní chodbu, vstupuje se rovnou do obývacího pokoje, který bývá spojený s kuchyňským koutem.
Ve starších domech často zcela chybí obývací pokoj, mají pouze obytnou kuchyň s otevřeným krbem (to i v bytech).
Zcela běžné jsou v Itálii koupelny spojené s toaletou a vedle WC mísy mají i bidet.
V rodinných domech mají často místnost, které říkají "taverna". Bývá to místnost v suterénu nebo v přízemí (pokud je obytná část domu v prvním patře nebo ve zvýšeném přízemí), často v ní nechybí ani kuchyňská linka. Tuto místnost Italové používají pro setkávání se s rodinou a přáteli. Je to praktické řešení, neboť pak nemusí řešit nepořádek v domě (Italové chodí doma v botech, málokdo se zouvá).
Systém je stejný na 220 V, ale pozor na zásuvky! Italské jsou ve tvaru 3 kolíků nad sebou, navíc ještě ve 2 velikostech. Do menších, 10 A, lze zasunout všechny „klasické“ ploché zástrčky se 2 kolíky. Větší mají větší kolíky, jsou 16 A a jsou určeny pro velké spotřebiče (lednička, pračka, sporák, myčka). Klasickou plochou zástrčku do nich nelze zastrčit, musíte mít redukci. Italové nepoužívají kulaté zásuvky (říkají jim Schuko), takže pokud chcete používat např. počítač s kulatou zástrčkou, opět musíte použít redukci. Tu naštěstí koupíte ve všech železářstvích, supermarketech, obchodech s domácími potřebami a u Číňanů (tak jako jsou v ČR rozšířené vietnamské obchody, v Itálii mají podobné obchody Číňané).
Pokud si necháváte nemovitost rekonstruovat nebo kupujete nemovitost ve výstavbě, doporučuji na toto myslet a nechat si instalovat kulaté zásuvky alespoň do koupelny, kuchyně a obývacího pokoje (pro použití českých varných konvic, fénů a počítačů).
U starších domů je běžné, že místo předokenních žaluzií jsou na oknech okenice (říká se jim také „balcone“). Pro jejich otevření/zavření musíte nejprve otevřít okno (to je dobré si pamatovat, když má pršet nebo sněžit a chcete zavřením okenice ochránit dřevěná okna).
Stropy jsou v Itálii vyšší, minimální výška stropu v obytných místnostech je 2,7 m. Ale ve starých domech jsou běžné ještě vyšší stropy. V létě to bývá výhoda, protože trvá déle, než se místnosti nepříjemně ohřejí. Naopak v zimě musíte počítat s vyššími náklady na topení (nebo šetřit a jako hodně Italů chodit doma v zimních bundách a do postelí dávat nahřívací lahve).
Čím jste v Itálii jižněji, tím častěji se setkáte s nemovitostmi bez topení. A to i v oblastech, kde se v zimě pohybují denní teploty kolem 10-15 °C a noční klesají téměř na nulu. Maximálně je v kuchyni otevřený krb nebo "cucina economica", což je sporák (většinou i s troubou) na dřevo.