„Prima casa“, neboli „první (nebo také hlavní) dům“, je nemovitost, ve které máte své trvalé bydliště (residenza). To, které máte napsané v italském občanském průkazu. Můžete mít pouze jednu nemovitost, která je považována za „prima casa“. Ostatní vámi vlastněné nemovitosti jsou považované za „seconda casa“, tedy „druhý (nebo také další, rekreační) dům“.
„Seconda casa“, neboli „druhý dům“, je vámi vlastněná nemovitost, ve které nemáte své trvalé bydliště (residenza). Vlastně nemovitost určená k vaší rekreaci (nebo investicím). Z toho důvodu se při jejím nabytí platí vyšší daně, musí se z ní platit daň z nemovitosti a služby (voda, elektřina) jsou dodávány za vyšší tarif.
Nemusíte. Pokud žijete v zahraničí, můžete si v Itálii koupit nemovitost, kterou budete pro italské úřady vést jako „seconda casa“, tedy „druhý (nebo také další) dům“.
"Residenza" je "místo, ve kterém má osoba obvyklé bydliště", je to adresa zapsaná v občanském průkazu. Často se užívá i výraz "residenza anagrafica". Je to ekvivalent českého trvalého pobytu. Ten, kdo má "residenza" v Itálii, je zapsaný v "Anagrafe delle persone residenti in Italia", což je Rejstřík osob bydlících v Itálii (tedy jak italských občanů, tak cizinců). Jako cizinec získáte v Itálii italský občanský průkaz, který však nemůžete používat místo pasu pro cestování do zahraničí (je na něm přímo uvedeno "non valido per l'espatrio"). Je určený pouze pro používání v Itálii. Pro cestování musíte mít českou občanku nebo pas.
"Domicilio" je místo, ve kterém má osoba "centrum svých aktivit a zájmů" (ekonomických, sociálních, rodinných). Většinou se jedná o stejné místo, ale např. OSVČ může mít domicilio na adrese své kanceláře, pokud nepracuje z domu (pak se toto místo nazývá i "domicilio fiscale"). Domicilio se nikde nezapisuje.
"Dimora" je místo, kde osoba skutečně bydlí. Vlastně české bydliště. S tím rozdílem, že dle italských zákonů musí být residenza osoby v místě, kde skutečně bydlí. Výjimkou jsou krátkodobé pobyty na jiném místě. Itálie tedy nezná rozdíl mezi trvalým pobytem a bydlištěm, bydliště musí být v místě trvalého pobytu.
Dalším pojmem, se kterým se můžete setkat, je "residenza fiscale". Označuje stát, ve kterém je osoba povinna platit daně, její daňový domicil. Ale pozor! I když se často rozlišuje mezi "residenza" a "residenza fiscale", pro italské úřady se jedná o stejný výraz, tedy residenza = residenza fiscale. Od roku 2024 došlo ke změně zákona o dani z příjmů, bylo upřesněno, kdy má osoba daňový domicil v Itálii.
Ten má osoba, která po více než 183 dní v roce:
- má na území Itálie "residenza", nebo
- má na území Itálie "domicilio" v užším smyslu, tedy centrum rodinných a osobní vztahů (nemusí být ekonomického charakteru), nebo
- se na území Itálie fyzicky zdržuje.
Zásadní novinkou je od 1. 1. 2024 to, že abyste měli v Itálii daňový domicil, postačí se v ní fyzicky zdržovat, aniž byste museli být zapsáni na matrice a měli v Itálii residenci. Novinkou je i to, že pro "domicilio" v Itálii (a tedy i daňový domicil) nemusíte mít v Itálii centrum ekonomických vztahů, ale postačí vztahy rodinné a osobní. Pokud jste tedy žena podnikající v ČR, ale s italským manželem žijícím v Itálii, pro italský stát budete mít a priori daňový domicil v Itálii, protože tam žije váš manžel (který má v Itálii daňový domicil). I kdybyste do Itálie za ten rok nejela ani jednou...
Pokud máte v zahraničí majetek, musíte jej uvádět do daňového přiznání a platit z něj v Itálii daně. Majetek se zapisuje do tzv. quadro RW daňového přiznání, přitom si můžete odečíst daně zaplacené v ČR. Jedná se o tyto daně:
- IVIE – daň z hodnoty nemovitostí nacházejících se v zahraničí. Pro ČR je hodnotou cena dle nabývací smlouvy, pokud neexistuje (nebo je velice stará), pak se použije tržní hodnota. Daň je od roku 2024 ve výši 1,06 % (do roku 2023 byla 0,76 %)
- IVAFE – daň z hodnoty finančních aktivit v zahraničí (finanční produkty, spoření, účty). Daň je ve výši 0,2 %, v případě běžných účtů a vkladních knížek se platí fixní sazba 34,20 € ročně za každý účet.
Pokud jste vlastníkem automobilu s českými SPZ, kterým jezdíte, musíte jej do 3 měsíců od získání residence v Itálii přepsat na italské značky. Pokud to neuděláte a zastaví vás, dají vám pokutu, seberou vám technický průkaz, zakáží vám jet dál a do 30 dnů musíte automobil přepsat. Pokud to neuděláte, tak vám ho zabaví... Ještě můžete požádat, aby vám povolili s vozem ihned odjet do zahraničí...
Pokud chcete v Itálii jezdit po více než 30 dní v roce autem s českou SPZ, jehož však nejste vlastníkem (vlastníkem je třeba vaše sestra žijící v ČR nebo leasingová společnost), musíte ho zaregistrovat do "REVE", což je Rejstřík zahraničních vozidel. A u sebe musíte mít dokument podepsaný vlastníkem, ve kterém je uvedeno, z jakého důvodu a po jakou dobu můžete vozidlo užívat.
Ano, odlišují se v několika věcech:
- Při koupi nemovitosti vedené jako „prima casa“ je výše daně z převodu nemovitosti nižší (2 % oproti 9 % za „seconda casa“)
- Při koupi nemovitosti od developerské společnosti do 5 let od výstavby nebo rekonstrukce je nezbytné hradit i DPH, v případě nemovitosti vedené jako „prima casa“ v nižší sazbě (4 % oproti 10 %, v případě nemovitosti klasifikované jako luxusní 22 %).
- Při koupi nemovitosti vedené jako „prima casa“ je odměna notáře nižší (přibližně o 30 %).
- V případě „seconda casa“ je třeba hradit i IMU, což je daň z nemovitosti, a TASI, což je poplatek za veřejné služby (osvětlení, údržba silnic, městské zeleně, civilní obrana, požární sbor, městská policie, matrika…), „prima casa“ je od těchto dvou daní osvobozena.
- V případě „seconda casa“ jsou na dodávky elektřiny, plynu a vody aplikovány vyšší sazby.
- „Seconda casa“ musí být zahrnuta do přiznání daně z příjmů, neboť vytváří zisk (i když není nemovitost pronajímána). V případě pronájmu je samozřejmě nutné platit daň i z těchto příjmů (to však i v případě "prima casa").
Odpověď se připravuje
Ano, dokonce ho ovlivní významně. Pokud máte totiž v ČR sjednané penzijní připojištění (tedy staré "penzijko" založené před rokem 2013), v okamžiku přesunu vašeho trvalého bydliště do Itálie smlouva o penzijním připojištění zaniká. Pokud máte v ČR sjednané doplňkové penzijní spoření (tedy nové "penzijko"), můžete si na něj i nadále ukládat prostředky, ale ztrácíte nárok na státní podporu.
Pokud nevyužijete institutu „prima casa“, jsou vaše povinnosti shodné jako v ČR (tedy úhrada daně z nemovitosti, poplatky za svoz odpadů, v případě pronájmu nemovitosti podání daňového přiznání). Pokud však využijete institutu „prima casa“, máte navíc povinnosti spojené s přesunem trvalého pobytu (residenza) do Itálie.